BANJALUKA – Dok radnici u privredi u RS rade u proseku devet časova dnevno, neretko i vikendima za crkavicu od oko 500 KM, službenike u ministarstvima, opštinama, javnim preduzećima Vlada RS počastila je još jednim prazničnim danom.

Dok će većina „šljakera“ 14. januara raditi, zahvaljujući odluci ministara, činovnici će već uživati u produženom vikendu.

Njihove plate ove godine će nas koštati 627 miliona KM. Da su povlastice na „državnim jaslama“ itekako primamljive govori podatak Centra za zastupanje građanskih interesa CPI BiH da se budžetska stavka za plate i naknade budžetskih korisnika u RS u poslednjih pet godina povećala za oko 270 miliona KM!

Sindikalci poručuju da određivanje prazničnih dana kojekakvim odlukama nije u suprotnosti sa zakonom, ali je u vremenu krize i te kako problematično. Radnici u RS primaju među najnižim platama u regionu, imaju najmanju kupovnu moć, ali ubedljivo najbolje plaćene funkcionere. Ministri, koji plate crpe iz ionako posrnule privrede za mesec prime četiri prosečne plate. Iz Centara civilnih inicijativa upozoravaju BiH su državni službenici u povlaštenom položaju u odnosu na sve ostale radnike, jer zakon, očigledno nije jednak za sve.“Ovakava odluka Vlade je u najmanju ruku čudna. Normalan je put da se praznuju oni datumi, koji su u zakonu određeni kao praznici i onda su oni neradni za sve građane na toj teritoriji. Ovako, odluka o neradnom danu odnosi se na one koji ionako uživaju povlašten status među radnicima“, ocenjuje portparolka CCI Majda Behrem Stojanov. Ona podseća da su izveštaji CCI-a pokazali da administracija u pravilu ne ispuni godišnje planove. Istovremeno, ministri u Vladi RS u jednom mandatu dobiju minimalno 150.000 KM, a njihova mesečna plata iznosi koliko, recimo, davanja za tuđu negu i pomoć za sedam godina.“Sve to ukazuje da mi, kao građani, nismo dobri šefovi upravi koju plaćamo“, zaključuje ona.

Predsednik sindikata građevinarstva i stambeno komunalnih delatnosti RS Mile Ribić kaže da praznovanje 14. januara neće „zakačiti“ većinu radnika komunalnih preduzeća. Upozorava da su radnici u građevinarstvu sretni ako uopšte mogu da rade, a plate im ne „dobace“ ni do trećine republičkog proseka zarada.“Službenici koji budu praznovali će taj fond radnih sati kobajage naraditi – samo ne znamo kako i kada. S druge strane, radnici su na građevinama i prekovremeno, a niko im taj rad ne plaća.“, upozorava Ribić.

Konobari, trgovci ili radnici u turizmu ne samo da neće praznovati, nego će u petak raditi i duže – kafići i restorani u Banjaluci će, recimo, raditi neograničeno. Predsednik sindikata trgovine i turizma RS Goran Savanović kaže da je i sam uočio da su za vreme državnih praznika iza zatvorenih vrata trgovina, radnici popisivali robu. „To je nedopustivo i protiv zakona, naročito, ako se taj rad ne plaća dodatno. U vreme praznika inspektori bi trebalo da više idu na teren. “, smatra Savanović.

Njegov sindikalni kolega, koji zastupa radnike u upravi, Tomislav Vrhovac, međutim, tvrdi da ni službenici ne rade u blagostanju.“Plate funkcionera neću da komentarišem, ali su plate službenika jako niske i nekorektno ih je porediti sa platama radnika čija su preduzeća u stečaju“, kaže Vrhovac. On poručuje da je plata službenika sa srednjom školom do 630 KM. Čistačica u Vladi, kaže, za mesec dana primi 360 KM.

Izvor Agencije