BANJALUKA – Ekonomski analitičari procenjuju da će ova godina u Srpskoj i BiH biti veoma teška i finansijski turbulentna, zbog svetske ekonomske i krize u evrozoni koje će se negativno odraziti na domaća privredna i finansijska kretanja.

Uz globalnu finansijsku neizvesnost, BiH je u novu godinu ušla i sa oko četiri odsto inflacije i nezaposlenošću većom od 40 odsto, a zvanični podaci govore da je u zemlji trenutno bez posla pola miliona ljudi.

Procenjuje se da bi u ovoj godini mogao da bude nastavljen trend smanjenja privrednih aktivnosti koja će biti praćena smanjenjem plata u privatnom sektoru i padom kupovne moći građana. Ostaće problem velikih razlika u platama u javnoj upravi i industriji. Kriza u evrozoni će posebno negativno uticati na izvoz iz RS i BiH.

Generalna ocena stručnjaka je da će 2012. biti socijalno i ekonomski složenija od protekle godine.

Izvršni direktor Udruženja ekonomista RS – SWOT Saša Grabovac kaže da će 2012. biti godina izazova, što se, pre svega, može naslutiti iz pokazatelja u oblasti zapošljavanja.

– Prema zvaničnim podacima, privatna preduzeća u RS su na kraju septembra 2011. zapošljavala oko 8.000 radnika manje nego u istom periodu prethodne godine, od čega je broj zaposlenih u prerađivačkoj industriji smanjen za oko 4.000. Istovremeno, broj radnika u javnom sektoru povećan je za 300 – kazao je Grabovac.

Da li će prihodi, kaže on, po osnovu povećanja stope doprinosa za osiguranje od nezaposlenosti obezbediti dovoljno novca za projekte novog zapošljavanja ostaje da se vidi.

– S obzirom na to da RS u 2012. očekuje još nestabilniji period, imajući u vidu i spoljne uticaje krize evrozone i zahlađenje bankarskog kreditiranja, kao neminovnost se nameće povećanje državne podrške privredi kako bi izbegla kolaps, a u smislu redistribucije prihoda u korist poslovnih subjekata – ocenio je Grabovac.

Najnovija analiza Udruženja SWOT pokazuje da je došlo do značajnog porasta iznosa sredstava iz budžeta RS potrebnog za otplatu unutrašnjeg i inostranog duga. Tako je za ovu potrebu planirano 293 miliona KM za 2012. godinu, ili 16 odsto ukupnih budžetskih sredstava.

– Rashodi za lična primanja u 2012. godini učestvuju sa 38,3 odsto u budžetu RS, a čak 46,9 odsto u sredstvima budžeta koja ostaju raspoloživa posle otplate unutrašnjeg i ino duga – izračunali su eksperti SWOT-a.

Naveli su i da je prosečna plata u sektoru državne uprave RS u septembru 2011. godine bila veća za čak 99,2 odsto od prosečne plate u prerađivačkoj industriji. Takvom politikom se smanjuje konkurentnost privrednog sektora u pogledu zapošljavanja kvalitetnih kadrova.

– Privatna preduzeća u RS su na kraju septembra 2011. godine zapošljavala oko 120.000 radnika, što je za oko 8.000 manje nego u istom periodu prethodne godine, dok je istovremeno broj radnika u javnom sektoru povećan za 300, pa je na kraju devetog meseca u ovoj oblasti bilo 70.458 zaposlenih – pokazala je analiza ovog udruženja.

Ova godina biće teška za BiH i zbog činjenice da još nije usvojen budžet za ovu godinu.

Premijer RS Aleksandar Džombić ocenio je da će ova godina biti teška za RS, ali da socijalna, ekonomska i finansijska stabilnost Srpske nije upitna.

KRAJ DRŽAVE BLAGOSTANjA

Kriza u zoni evra i mere štednje koje je najavila većina evropskih zemalja narušiće modele socijalne zaštite koji su uspostavljeni u Evropi. Evropska komisija, međutim, upozorava da je više od 20 odsto građana EU izloženo siromaštvu, kao i da se i u zemljama sa razvijenom socijalnom zaštitom produbljuju nejednakosti i povećava rizik od siromaštva. Neki stručnjaci smatraju da je došao kraj državi socijalnog blagostanja, a drugi da će sistemi socijalne zaštite u EU opstati, ali da će izdvajanja biti usmerena na one kojima je pomoć zaista najpotrebnija.

Izvor Večernje novosti