BANJALUKA – Ministar finansija Republike Srpske Zoran Tegeltija predstavio je večeras u Narodnoj skupštini Nacrt republičkog budžeta za 2012. godinu koji iznosi 1,825 milijardi KM, što je za četiri odsto više nego rebalansirani ovogodišnji budžet.

Tegeltija je rekao da ukupni budžetski okvir čine budžetski prihodi u iznosu od 1,6 milijardi KM, primici od izdavanja hartija od vrijednosti 95 miliona KM, primici od refundacije otplaćenih zajmova krajnjih korisnika 69,2 miliona KM i primici od dugoročnih zajmova u iznosu 60 miliona KM.

On je naveo da su poreski prihodi u 2012. godini planirani u iznosu od 1,4 milijarde KM, što predstavlja povećanje od 87,6 miliona KM ili 6,4 odsto u odnosu na rebalans budžeta za ovu godinu.

Prihodi od poreza na dobit u narednoj godini planirani su u iznosu od 126,5 miliona KM, zatim prihodi po osnovu poreza na dohodak 199,6 miliona KM, od indirektnih poreza milijardu i 116 miliona KM, te neporeski prihodi u iznosu 144,7 miliona KM

Tegeltija je naveo da ukupni rashodi u Nacrtu budžeta za 2012. godinu iznose 1,825 milijardi KM, od čega se 1,437 milijardi KM odnosi na domaću budžetsku potrošnju, a 387,3 miliona KM na ostalu budžetsku potrošnju.

Prema njegovim riječima, najveća pozicija na rashodovnoj strani od 699 miliona KM je za lična primanja, što predstavlja uvećanje od 2,5 miliona KM, odnosno 0,4 odsto u odnosu na sredstva planirana rebalansom budžeta za ovu godinu.

Tegeltija je rekao da sredstva planirana za subvencije u 2012. godini iznose 115,5 miliona KM, od čega za podsticaj razvoja poljoprivrede i sela 60 miliona KM, za “Željeznice Srpske” 25 miliona KM, za podsticaj i razvoj privrede 20 miliona KM, za nefinansijske subjekte u oblastima šumarstva pet miliona KM, a za subvencije kamatne stope za stambeno kreditiranje mladih osoba i mladih bračnih parova predviđeno je 0,9 miliona KM.

On je rekao da grantovi u 2012. godini iznose 28,4 miliona KM. Sredstva planirana za doznake na ime socijalne zaštite koje se isplaćuju iz budžeta iznose 228,4 miliona KM, od čega za porodične invalidnine 86,8 miliona KM, lične invalidnine 66,7 miliona KM, borački dodatak 12 miliona KM, Program socijalnog zbrinjavanja radnika 10 miliona KM, civilne invalidnine 6,7 miliona KM, kao i doznake socijalnim institucijama 19,2 miliona KM, pružaocima usluga za prevoz učenika 5,2 miliona KM i za odlikovane borce u iznosu od 2,8 miliona KM.

Tegeltija je rekao da su planirana izdvajanja Fondu penzijsko-invalidskog osiguranja od 188 miliona KM, zatim 40 miliona KM Zavodu za zapošljavanje za namjene zdravstvenog osiguranja nezaposlenih lica, te dva miliona KM za Fond dječije zaštite.

On je rekao da planirana ukupna sredstva za ostalu budžetsku potrošnju u idućoj godini iznose 387,3 miliona KM. Sredstva za otplatu unutrašnjeg duga iznose 178,1 miliona KM, a inostranog 155,5 miliona KM.

Dugoročni dug Republike Srpske iznosi 197,6 miliona KM, kratkoročni 60,6 miliona KM, indirektni dug iznosi 74,9 miliona KM, dok ukupan dug Srpske iznosi 333,7 miliona KM, navodi se u Nacrtu budžeta za 2012. godinu.

Ministar finansija je komentarišući prethodnu parlamentarnu raspravu u Nacrtu ekonomske politike RS za 2012. godine rekao je da će se u javnoj raspravi sa socijalnim partnerima nastojati usaglasiti sve primjedbe i prijedlozi narodnih poslanika koji se odnose na taj dokument.

“Nastojaćemo da u razgovoru sa socijalnim partnerima u naredne dvije sedmice usaglasimo sve primjedbe i sugestije narodnih poslanika koji se odnose na ovaj dokument i da ugradimo u konačan Prijedlog ekonomske po

 Predsjednik Narodne skupštine RS Igor Radojičić ocijenio je da projekcije Nacrta ekonomske politike i budžeta RS za 2012. godinu predviđaju da Srpska u narednoj godini ima blagi privredni rast, a ne pad i recesiju.

Komentarišući Nacrt ekonomske politike i budžeta RS za iduću godinu, Radojičić je rekao novinarima u Banjaluci da su ova dva dokumenta sačinjena na osnovu blagih optimističnih prognoza da se u narednoj godini nastavi privredni rast po projektovanoj stopi većoj od dva odsto BDP-a.

Radojičić je napomenuo da je socijalna reforma jedan od glavnih elemenata budžeta i ekonomske politike za iduću godinu i da bi u tom pogledu do kraja ove godine trebalo usvojiti zakone o PIO, pravima boraca i socijalnoj zaštiti.

On je naveo da projektovani budžet RS za iduću godinu predviđa dodatnih 16 miliona KM za socijalnu zaštitu u odnosu na ovogodišnji budžet s obzirom na predviđeni rast izdvajanja za tuđu njegu i pomoć i sufinansiranje u socijalnoj zaštiti sa nivoa republike.

Prema njegovim riječima, Nacrt budžeta i Ekonomska politika RS predviđaju reformu sistema PIO RS koja će omogućiti održivost Fond PIO RS, zbog čega je potrebno usvojiti novi zakon o PIO i zakon o pravima boraca.

“Ekonomskom politikom u socijalnoj sferi postoji planirani mjesečni i godišnji borački dodatak i u domenu penzijskog osiguranja, socijalne zaštite i prava boraca i socijalnih pitanja uopšteno predviđene su najveće promjene”, istakao je Radojičić.

On je rekao da je u idućoj godini u Srpskoj planiran blagi rast budžeta, prihoda, te da se zadrži postojeći stepen zaposlenosti ili blagi pad nezaposlenosti.

Radojičić je napomenuo da ove prognoze treba posmatrati u ukupnom ekonomskom ambijentu u regionu, Evropi i evrozoni koji se sedmično mijenja u pogledu stanja valuta i BDP za svaku zemlju pojedinačno.

“Ukoliko među najvažnijim spoljnotrgovinskim partnerima Srbiji i Italiji dođe do procjena ili dešavanja koja bi značila pad njihovih ekonomija, to bi se neminovno odražavalo na ekonomiju RS”, zaključio je Radojičić.

Klub poslanika Demokratskog narodnog saveza u Narodnoj skupštini smatra da u Nacrtu ekonomske politike RS nisu dovoljno uvažene posljedice ekonomske krize i zamjera što nisu predviđene mjere za njeno otklanjanje.

Poslanik DNS-a Spomenka Stevanović rekla je tokom skupštinske rasprave o ovom dokumentu da nisu dobro locirani ni problemi i rješenja u drugim oblastima.

Ona smatra da RS ima prirodne resurse i komparativne prednosti u poljoprivredi, turizmu i energetskom sektoru koji moraju biti bolje iskorišteni i unaprijeđeni.

Mladen Kršić iz SDS-a smatra da bi Vlada RS trebalo da obezbijedi da se uz Nacrt ekonomske politike za narednu godinu razmatra i izvještaj o ostvarenju ekonomske politike za prethodnu godinu, kao i akcione planove za realizaciju ovog dokumenta.

Poslanik Socijalističke partije i Partije ujedinjenih penzionera Ilija Stevančević smatra da Vlada RS u narednoj godini mora do kraja izvršiti reformu penzijsko-invalidskog osiguranja i boračko-invalidske zaštite kako bi se obezbijedila redovnost isplate penzija i boračkih naknada.

Poslanik Srpske radikalne stranke Slavko Boljanović smatra da su dokumenti Nacrt ekonomske politike i Nacrt budžeta za 2012. godinu “gori od prošlogodišnjih”, navodeći da je privreda RS u kolapsu, sa ogromnim dugovima i kamatama, velikim siromaštvom, i da mladi i obrazovani ljudi odlaze iz RS.

Poslanik SNSD-a u Uroš Gostić istakao je da je Nacrt ekonomske politike RS ambiciozno projektovan i da se taj dokument može uspješno realizovati ukoliko se krene u provođenje investicionih projekata.

“Ovu ekonomsku politiku je moguće provesti ukoliko krenemo sa realizacijom projekata izgradnje hidrocentrale `Dabar`, novog bloka Termoelektrane `Ugljevik`, termoelektarne `Stanari`, autoputa Banjaluka – Doboj”, rekao je Gostić u skupštinskoj raspravi.

On je ocijenio da će, ukoliko navedeni projekti budu realizovani, građani RS izaći iz trenutne krize.

Poslanik SDS-a Miladin Stanić ocijenio je da je Nacrt ekonomske politike RS kratkoročan koncept i da aktuelna vlast nema dugoročne vizije na koji način riješiti nagomilane probleme.

“Ova ekonomska politika nije razvojna. U RS trenutno nema domaćih investicija, a strane investicije su u opadanju i zbog toga smo po svim parametrima na posljednjem mjestu u Evropi”, rekao je Stanić, napomenuvši da se više pažnje mora posvetiti finansijskoj disciplini u RS.

Šef Kluba poslanika PDP-a u Narodnoj skupštini RS Zoran Đerić istakao je da zabrinjava što u Nacrtu ekonomske politike RS za 2012. nema odgovora na lošu finansijsku situaciju u evrozoni i moguće posljedice po RS.

“Ako se Italiji desi grčki scenario, u RS ćemo doživjeti fijasko, jer je ta zemlja drugi spoljnotrgovinski partner RS i BiH”, rekao je Đerić, ocijenivši da će naredne godine u RS i BiH biti još veća kriza.

Poslanik Demokratske partije Dragan Čavić smatra da su u Nacrtu ekonomske politike RS mjere za poboljšanje ukupnog stanja u RS neselektivne i da se više pažnje mora posvetiti procjenama realnog stanja.

“Koncept ekonomske politike mora biti ozbiljniji, a trenutno je apsolutno pogrešno postavljen”, rekao je Čavić.

Predsjednik Vlade RS Aleksandar Džombić rekao je da je ekonomska politika RS za narednu godinu usmjerena, s jedne strane na investicije, posebno infrastrukturne projekte i energetiku, a s druge strane na socijalne reforme prvenstveno kroz zakone o penzijskom sistemu, socijalnoj zaštiti i zakonu o pravima boraca.

Komentarišući kritike opozicije na ovaj dokument, Džombić je rekao da od opozicije ne očekuje ništa drugačije, ali da treba razgovarati na bazi argumenata, što znači da treba da predoče konkretne prijedloge.

“Ekonomska politika je koncipirala ekonomske ciljeve onako kako smo mislili da je prioritetno za narednu godinu i mislim da su se mnogi saglasili da smo to dobro uradili”, rekao je Džombić novinarima u Banjaluci.

Predsjednik Konfederacije sindikata RS Obrad Belenzada predložio je parlamentu Srpske da se predviđeno povećanje republičkog budžeta za narednu godinu upotrijebi za subvencije u privredi i stimulaciju izvoza.

Belenzada kaže da je cilj Nacrta budžeta i mjera ekonomske politike za 2012. godinu da se obezbijedi stabilna plata u javnom sektoru i povećaju doprinosi za nesmetan rad pojedinih institucija, ali da se ekonomskom politikom uvode nove mjere punjenja budžeta koje će dodatno opteretiti primanja radnika.

On smatra da ovogodišnje mjere ekonomske politike nisu doprinijele stvaranju boljeg poslovnog ambijenta, odnosno povećanja zaposlenosti i stabilnog punjenja republičkog budžeta.

“Umjesto toga, predložena politika skoro se ni u jednom dijelu nije ni osvrnula na te mjere, iako je jedan od osnovnih ciljeva Vlade stabilna privreda i porast proizvodnje u Srpskoj”, rekao je Belenzada obraćajući se poslanicima u parlamentu tokom razmatranja Nacrta ekonomske politike RS za 2012. godinu.

Predsjednik Udruženja penzionera RS Rade Rakulj rekao je u obraćanju poslanicima da je iz Nacrta ekonomske politike za 2012. godinu vidljivo da Vlada nije postupila po zaključku Narodne skupštine od 18. maja 2010. godine o realizaciji strategije u reformi postojećeg prvog stuba penzijskog osiguranja RS.

“Ne navode se razlozi zašto Vlada nije postupila po nalogu parlamenta, iako je stanje u penzijskom sistemu RS i standardu korisnika toliko loše da to predstavlja našu nacionalnu sramotu”, istakao je Rakulj.

Kada je riječ o standardu penzionera RS, Rakulj je naveo da Ekonomska politika za ovu i narednu godinu sadrži “iste nedolične i skaradne rečenice” i da je takav pristup u dokumentu neozbiljan. “To je dokaz zapuštenosti penzione politike, povećanja korisnika prava i netačnog iznošenja podataka u javnosti”, zaključio je Rakulj.

Izvor Agencije