BRISEL/VAŠINGTON – Evopska komisija želi da po svaku cijenu spriječi izgradnju gasovoda „Sjevernog toka 2“, kojim bi ruski gas zaobišao Ukrajinu i stizao do ostatka Evropa i NJemačke, kao krajnjeg odredišta, navode analitički portali.

Evropski komesar za energetiku i klimu Španac Miguel Arias Kanjeta poziva da se ukrajinski koridor za transport gasa – sačuva.

Neki političari u Briselu tvrde da je Ukrajina čak pouzdaniji partner od Njemačke, do čije teritorije je planirana izgradnja još dva kraka „Sjevernog toka“, piše portal „Svobodnaja presa“.

Evropska komisija spremna je da podrži sklapanje novog tranzitnog sporazuma između Rusije i Ukrajine, koji ističe 2019. godine.

„Sjeverni tok 2“, prema mišljenju evropskog komesara, neće za EU biti novi izvor gasa, ali će povećati mogućnosti Rusije da isporučuje gas u zemlje EU.

„Gasni stručnjaci“, međutim, odbacuju tu tezu i napominju da se radi samo o zamjeni jedne rute drugom, a ne o izgradnji dodatne rute.

Takođe, „Sjeverni tok 2“ ne može kršiti norme „Trećeg energetskog paketa“, s obzirom na to da prolazi po dnu Baltičkog mora, a operator kopnenog dijela gasovoda jeste konzorcijum u koji ulazi nekoliko evropskih kompanija.

To znači da nema izgovora za odbijanja gradnje, kao što je to bio slučaj sa „Južnim tokom“.

Protivnici „Sjevernog toka 2“ tvrde da će Rusija imati veću mogućnost isporuka gasa u Evropu, a broj ruta će se smanjiti sa tri na dvije.

Neki portali ukazuju da su pravi razlozi za kritiku izgradnje nove rute za ruski gas sasvim drugačiji i da dobrim dijelom „leže“ u protivljenju Ukrajine, koja će ostati bez velikog izvora prihoda.

Direktor ukrajinskog „Naftagasa“ Andrej Kobolev rekao je za „Vol strit žurnal“ da je „Sjeverni tok 2“, zaparavo, „pokušaj da se uništi ukrajinska država“.

Prema riječima Koboleva, novi gasovod će „ubiti“ ukrajinski tranzit gasa do Evrope.

„Na ovaj način Ruska Federacija želi da bude sigurna da će Ukrajina kao država propasti“, navodi Kobolev za američki list.

Generalni direktor ruskog Instituta za nacionalnu energetiku Sergej Pravosudov ukazuje da „briselske birokrate pod uticajem SAD zastupaju staru tezu o tome da Rusija, navodno, pokušava da uguši Evropu u ‘energetskom zagrljaju'“.

„To je potpuno besmisleno, jer je naš udio na tržištu gasa Evrope nešto veći od 30 odsto. O kakvom monopolu može biti riječi?“, pita Pravodusov.

SAD: Sjeverni tok 2 je pretnja Americi

SAD su duboko zabrinute zbog projekta evropskog gasovoda "Sjeverni tok 2", za koji smatraju da je prijetnja njihovoj nacionalnoj bezbjednosti, izjavio je specijalni izvjestilac američkog biroa za energetske resurse Ejmos Hokstin.

Od početne zamisli, prošle godine, taj projekat kojim bi se udvostručio obim gasa koji Rusiija isporučuje Njemačkoj, izazvao je snažne reakcije, konstatuje Rojters. Evropska unija trećinu svog gasa nabavlja od ruskog Gazproma.

To pitanje pokrenuto je ove nedjelje u Vašingtonu, na sastanku energetskog savjeta SAD-EU, tela uspostavljenog 2009. godine, nakon gasne krize kada je Rusije presjekla isporuke gasa Ukrajini, što se odrazilo i na druge evropske zemlje.

"Naša privrženost energetskoj bezbjednosti u Evropi u direktnoj je vezi sa našom brigom za nacionalnu bezbjednost", rekao je Hokstin na telekonferenciji. "SAD su duboko zabrinute zbog gasovoda koji bi ugrozio ekonomsku održivost Ukrajine", rekao je on i dodao da bi to "produbilo jaz između Istoka i Zapada".

Konzorcijum "Sjeverni tok 2", u kome su Gazprom, E.On, Wintershall, Shell, OMV i Engie, ističe da je taj projekat u potpunosti komercijalan i da je ruski gas jeftiniji od tečnog prirodnog gasa koji bi, na primer Amerikanci, mogli da isporuče.

Hokstin, međutim, odbacuje taj argument i tvrdi da za Evropu nema ekonomske logike da "udvostruči fizičku infrastrukturu koja nije dostupna novim tržištima". "Postoje ogromne količine gasa koji će u narednih pet godina na tržište stići iz Australije i SAD", rekao je on.

Reuters ukazuje da analitičari postavljaju pitanje koliko će tog gasa stići u Evropu, prije nego u Aziju, gdje je potražnja u porastu i gas će vjerovatno poskupjeti. Prema Gazpromu, "Sjeverni tok 2" trebalo bi da bude završen do kraja 2019. godine. (Agencije)