SARAJEVO – BiH prijeti dvostruko jača recesija od one u zemljama EU i SAD-u ako vlasti u narednom periodu ne načine određene iskorake, upozorava ekonomski analitičar Spoljnotrgovinske komore BiH Duljko Hasić.

Prema njegovoj ocjeni, na globalnom nivou nije na sceni samo “kriza nepovjerenja investitora”, već je riječ i o krizi samog sistema ekonomije i njegovih postavki, tako da su se obistinila predviđanja da su krize u 2008. i 2011. godini poput onih 1929. i 1933. godine, s tim da je trenutna kriza “dužnička”, a prethodna “hipotekarna”.

Hasić je pojasnio da BiH nema set mjera za rješavanje ekonomskih problema od krize 2008. godine do sada, niti mjere ekonomske politike na godišnjem nivou, strateške pravce i izgrađen sistem kako riješiti krizu.

Ovaj ekonomski analitičar smatra da je neophodno što hitnije usvojiti zakon o sistemu državne pomoćii pojašnjava da je pad industrijske proizvodnje u EU već uticao na to da bude manje narudžbi sa tog tržišta koje čini 55 odsto ukupne spoljnotrgovinske razmjene BiH.

“Bez stimulacije proizvođačima, odnosno izvoznicima, nema izvoza iz BiH i ova kriza će se tako odraziti da će oni u potpunosti biti ugušeni”, upozorava Hasić.

On ističe da ukupnu situaciju usložnjava i izvoz BiH na Kosovo, odnosno mjere koje je preduzela kosovska vlada, čime je BiH lišena godišnjeg izvoza od skoro 80 miliona evra.

Kao jedan od izlaza Hasić smatra da su neophodni rezovi u oblasti administracije koja više ne može izdržati postojeći sistem finansiranja, te podsjeća da je samo u prvih šest mjeseci ove godine u BiH bez posla ostalo 45 000 ljudi, što je znatno povećanje na već 530 000 do 540 000 nezaposlenih.

On upozorava da aktuelna kriza vlasti značajno utiče na trenutnu situaciju, jer neusvajanje budžeta za 2011. godinu otežava alociranje sredstava na javni sektor, negativno se odražava na rast investicija, te zamrzava sva sredstva koja su odobrile međunarodne finansijske institucije.

Hasić je napomenuo da su direktne strane investicije od 63 miliona dolara u prošloj godini bile izuzetno niske, te da su loše tendencije nastavljene i u provj polovinii 2011. godine.

On ističe da su SAD i EU već napravili duboke rezove javne potrošnje u državnim institucijama, ali da ih u narednih četiri do pet godina očekuje enormni rast nezaposlenosti, pogotovo u javnoj administraciji.

Hasić je naglasio da nepovjerenje investitora da ulažu u budući razvoj i u ekonomiju pokazuje i pad stope rasta BDP-a i u SAD i u EU, pogotovo u šest prvih mjeseci 2011. godine, navodeći da je nepovjerenje prema vladama država EU, kao što su Grčka, Italija, Španija, Francuska, formirano s razlogom.

Izvor Agencije