BANJALUKA – Prijedlogom zakona o pravima boraca, vojnih invalida i porodica poginulih boraca odbrambeno-otadžbinskog rata RS definisano je da se osnovica za obračun primanja boračkih kategorija utvrđuje u procentu od prosječne neto plate u Srpskoj u prethodnoj godini.

Obrazlažući Prijedlog zakona u Narodnoj skupštini, ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Petar Đokić napomenuo je da odluku o utvrđivanju osnovice donosi Vlada početkom svake godine u skladu sa visinom raspoloživih sredstava planiranih u budžetu za tu godinu.

“Utvrđivanje ove osnovice jedan je od najvažnijih zahtjeva svih nevladinih organizacija, posebno Boračke organizacije, koje predstavljaju boračke kategorije, a koji je kroz amandman prihvatila Vlada”, istakao je Đokić.

On je naveo da je prijedlogom ovog zakona definisano da ratni vojni invalid prve kategorije ima pravo na zdravstvenu njegu i pomoć u visini od 100 odsto od osnovice.

Prema njegovim riječima, zakonom je definisano da ratni vojni invalid prve kategorije kod kojeg postoji oštećenje organizma koji ima za posljedicu nepokretnost ili potpuno sljepilo ima pravo na dodatak za njegu i pomoć od 120 odsto od osnovice.

Prijedlogom zakona uveden je mjesečni borački dodatak, ostaje dodatak na godišnjem nivou u iznosu od 12 miliona KM, a uvedeno je pravo na podsticaj u zapošljavanju i samozapošljavanju demobilisanih boraca i djece poginulih boraca.

Đokić je naveo da će borački dodatak na godišnjem nivou primati borci prve i druge kategorije kojih je oko 100.000, a na mjesečnom nivou će primati borci koji su ostvarili i pravo na penziju i oni koji nisu.

“Prijedlogom ovog zakona obezbijeđena su sredstva za cijelu godinu od 28 miliona KM za borački dodatak koji će biti isplaćivan na mjesečnom nivou”, rekao je Đokić.

On je dodao da je novim zakonom povećan obim prava za ratne vojne invalide prve grupe u vidu dodatnog finansiranja, kao i dopunsko materijalno obezbjeđenje za invalide druge, treće i četvrte grupe.

Zakonom je definisano da nakon smrti ratnog vojnog invalida od prve do četvrte kategorije porodica ostvaruje pravo na porodičnu invalidninu bez utvrđivanja uzročno-posljedične veze u pogledu uzroka smrti vojnog invalida.

Đokić je podsjetio da Prijedlog zakona o pravima boraca prati Zakon o PIO u dijelu odvajanja prava koja su nastala po osnovu učešća u odbrambeno-otadžbinskom ratu i cjelini od onih prava koji se stiču po osnovu rada.

On je rekao da ukupno potrebna sredstva za finansiranje prava po ovom zakonu koja su utvrđena u većem obimu ili pod povoljnijim uslovima iznose 4.621.700 KM na godišnjem nivou.

Poslanici Narodne skupštine Republike Srpske na današnjoj posebnoj sjednici razmatraju Prijedlog zakona o pravima boraca, vojnih invalida i porodica poginulih boraca odbrambeno-otadžbinskog rata. 

Đokić je izjavio da su Prijedlog zakona o pravima boraca i amandmani koje je Vlada uložila na ovaj zakon usaglašeni kroz duge razgovore i dijalog sa Boračkom organizacijom Srpske.

Đokić je rekao da nisu tačne tvrdnje opozicije da se iza predloženog zakona kriju namjere Vlade da prevari borce u ostvarivanju njihovih prava.

“Politike i političkih ciljeva nema u Prijedlogu zakona o pravima boraca. Imajte povjerenje. Dijalog je bolje rješenje nego ulica”, istakao je Đokić na sjednici Narodne skupštine.

Šef poslaničkog kluba PDP-a Zoran Đerić smatra da je Vlada dostavljanjem amandmana na Prijedlog zakona o pravima boraca, vojnih invalida i porodica poginulih boraca odbrambeno-otadžbinskog rata “prevarila borce, jer u budžetu za 2012. nisu predviđena sredstva za povećanje osnovice za obračun boračkih primanja”.

“Ovo je jedna od najvećih obmana koju su borci Srpske mogli da dožive”, rekao je Đerić, navodeći da to u najboljem slučaju potvrđuje amandman 1 Vlade kojim je definisano da odluku o utvrđivanju osnovice za obračun primanja u procentu od prosječne neto plate u Srpskoj donosi Vlada svake godine u skladu sa visinom raspoloživih sredstava.

Poslanik SDS-a Miroslav Kojić smatra da su ponuđenim zakonskim rješenjima prevarene boračke kategorije u Srpskoj.

“Novca u budžetu Republike nema i ovakva zakonska rješenja su dokaz te tvrdnje. Nedopustivo je što će osnovica zavisiti od raspoloživih sredstava u budžetu Srpske, odnosno što će biti određivana svake godine”, naglasio je Kojić.

Poslanik Demokratske partije Dragan Čavić smatra da izmjene zakona o pravima boraca koje je predložila Vlada znače “koliko para – toliko muzike”.

“Boračka organizacija Srpske je nasjela na obećanja Vlade da će oni ostvariti normirana prava u skladu sa raspoloživim sredstvima i odlukama i pravilnicima koje reguliše Vlada i resorni ministar, ali mi u to ne vjerujemo”, istakao je Čavić. 

Predsjednik Boračke organizacije RS Pantelija Ćurguz ocijenio je da Prijedlog zakona o pravima boraca, vojnih invalida i porodica poginulih boraca odbrambeno-otadžbinskog rata nije idealan, ali da će njime biti poboljšan opšti položaj boračkih kategorija u Srpskoj.

“Suštinska razlika Vlade i boračke populacije u ovom prijedlogu zakona je prevaziđena, jer je prihvaćen naš zahtjev da se osnovica za obračun primanja utvrđuje u procentu od prosječne neto plate u Srpskoj u prethodnoj godini”, rekao je Ćurguz u obraćanju poslanicima, napominjući da su usaglašena zakonska rješenja odraz kompromisa i realnog stanja u RS.

On je istakao da borci neće dozvoliti da budu poniženi i da im u pitanje budu dovedeni egzistencija i dostojanstvo.

Prema njegovim riječima, uvaženi su i zahtjevi boračke populacije koje se odnose na dupli staž, te isplatu boračkog dodatka.

Ćurguz je naglasio da je neophodno posvetiti se stambenom zbrinjavanju boračkih porodica, školovanju djece boraca i poginulih boraca, kao i zapošljavanju demobilisanih boraca.

Predsjednik BORS-a naveo je da se sredstva za boračku populaciju mogu obezbijediti pravilnim korištenjem resursa u Srpskoj, ali i umanjenjem novca za zajedničke institucije BiH.

On je predložio da se u Prijedlogu zakona definiše da boračkim pravima moraju biti obuhvaćeni i pripadnici nekadašnje Vojske Republike Srpske Krajine.

Predsjednik Republičke organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Nedeljko Mitrović istakao je da je prioritet zapošljavanje djece poginulih boraca.

“Naši prioriteti su zapošljavanje, školovanje i stambeno zbrinjavanje boračkih kategorija. U ovom zakonu su dobrim dijelom potvrđeni naši prioriteti, a posebno nam je drago što se njime definiše zakonska odgovornost poslodavaca koji ne budu dali prednost pri zapošljavanju djeci poginulih boraca”, rekao je Mitrović.

On je izrazio zadovoljstvo što su predstavnici Vlade i boračkih kategorija utvrdili osnovicu za obračun primanja i što je postignuto kompromisno rješenje.

Predsjednik Saveza organizacija i udruženja ratnih vojnih invalida Republike Srpske Dragomir Jančić istakao je da su uvaženi zahtjevi ratnih vojnih invalida koji su se odnosili na obračun invalidnina.

Izvor Agencije