ATINA – Evropska centralna banka (ECB) tražila je od grčkih banaka da ne povećavaju svoju izloženost javnom dugu Grčke, uključujući državne obveznice, rekao je izvor iz bankarskog sektora.

Grčka je zavisna od programa finansijske pomoći Evropske unije, Evropske centralne banke (ECB) i Međunarodnog monetarnog fonda, međutim, budući da su sredstva iz programa zamrznuta, potez ECB povećava pritisak na Atinu da što prije postigne dogovor sa svojim kreditorima o paketu reformi neophodnom za otključavanje isplate sredstava, prenosi Rojters.

„Kao supervizori, ECB i Banka Grčke savjetuju bankama da ne povećavaju izloženost grčkom javnom dugu tako što će one popunjavati rupe u državnom finansiranju“, rekao je izvor.

Emitovanje obveznica jedini je izvor komercijalnog zaduživanja nove grčke ljevičarske vlade, a grčke banke koristile su kratkoročne obligacije kao zalog za sredstva iz ECB, sve dok ta banka prošlog mjeseca nije prestala da ih prihvata kao kolateral za pozajmice komercijalnim bankama, čime je pristup tih banaka finansijskim sredstvima postao skuplji.

Grčke banke i dalje mogu da koriste sredstva iz evropskog Hitnog fonda za očuvanje likvidnosti (ELA), ali po znatno višim troškovima po banke. Prema pisanju grčkog lista Katimerini, kamatna stopa na pozajmice iz tog programa je 1,55 odsto u poređenju sa 0,05 odsto na kredite ECB.

Grčki premijer Aleksis Cipras je, u razgovoru sa liderima njemačke opozicione stranke Zeleni, rekao da su problemi sa likvidnošću Grčke veliki, ali da želi da izbjegne treći paket pomoći, izjavila je koopredsjednica te stranke Simone Peter.

Tokom prve zvanične posjete Njemačkoj, grčki premijer se u ponedjeljak najprije sastao sa njemačkom kancelarkom Angelom Merkel, zatim je razgovarao sa Socijaldemokratama, a nakon toga je imao sastanak sa liderima iz opozicionih stranaka Ljevica i Zeleni, prenosi Reuters.

Njemački ministar spoljnih poslova Frank-Valter Štajnmajer se takođe sastao sa Ciprasom i tom prilikom je pozdravio optimističan ton koji je u posljednjih nekoliko dana prisutan u njemačko-grčkim razgovorima.

Štajnmajer je rekao da „topliji odnosi nisu rješenje za dužničku krizu, ali da su bez sumnje ključ za ozbiljne međusobne razgovore u narednim danima“, kao i da fiskalni problemi Grčke moraju biti riješeni u evropsko-grčkom dijalogu.

I predsjednik Evrogrupe, Jerun Dajselblum, oglasio se s porukom da pregovori sa Grčkom ponovo teku, ali da moraju biti predstavljeni dodatni detalji vezani za grčki paket planiranih reformi.

„Pregovori ponovo teku i mogu da kažem da sam oprezno optimističan„, izjavio je Dajselblum na holandskoj televiziji RTL Z.

Kako podsjeća Frans pres, Grčkoj je očajnički potrebna posljednja tranša od oko sedam milijardi evra iz paketa pomoći ukupne vrijednosti do 240 milijardi evra, ali zvanični Brisel odbija isplatu te rate sve dok zvanična Atina ne dostavi novi paket reformi za pomoć grčkoj ekonomiji. (Agencije)