ATINA/BERLIN – Rizik od bankrota Grčke raste jer Grci masovno podižu novac sa svojih bankovnih računa, prenosi francuski list Figaro.

Grčka se našla u sličnoj situaciji kao Kipar 2013. kada mu je prijetio bankrot.

Suočene sa sve značajnijim odlivom novca sa štednih računa svojih klijenata, grčke banke bi uskoro mogle da ostanu bez novca, što direktno vodi u bankrot, navodi list.

Prema pisanju Financial Timesa prošle nedjelje Grci su samo u toku jednog dana podigli iz banaka između 300 i 400 miliona evra kako bi ih sklonili na sigurnija mjesta, „pod dušek ili na račun u inostranstvu“.

Ogromni redovi ispred banaka u Atini podsjećaju na slične situacije tokom 2010. i 2012. tokom prethodnih epizoda krize koja nikako da se u okonča u Grčkoj.

Kako bi ulila povjerenje Grka ali i spasila grčke banke, Evropska centralna banka nije se do sada libila da „odriješi kesu“, ali aktuelni suviše spori pregovori grčke vlade i predstavnika evrozone mogli bi prekinuti taj začarani krug, zaključuje francuski list.

Cipras: Imamo problem likvidnosti,ali ne želim treći paket

Grčki premijer Aleksis Cipras je, u jučerašnjem razgovoru sa liderima njemačke opozicione stranke Zeleni, rekao da su problemi sa likvidnošću Grčke veliki, ali da želi da izbjegne treći paket pomoći, izjavila je koopredsjednica te stranke Simone Peter.

Tokom prve zvanične posjete Njemačkoj, grčki premijer se u ponedjeljak najprije sastao sa njemačkom kancelarkom Angelom Merkel, zatim je razgovarao sa Socijaldemokratama, a juče imao sastanak sa liderima iz opozicionih stranaka Ljevica i Zeleni, prenosi Rojters.

Njemački ministar spoljnih poslova Frank-Valter Štajnmajer se takođe sastao sa Ciprasom i tom prilikom je pozdravio optimističan ton koji je u posljednjih nekoliko dana prisutan u njemačko-grčkim razgovorima.

Štajnmajer je rekao da „topliji odnosi nisu rješenje za dužničku krizu, ali da su bez sumnje ključ za ozbiljne međusobne razgovore u narednim danima“, kao i da fiskalni problemi Grčke moraju biti riješeni u evropsko-grčkom dijalogu.

I predsjednik Evrogrupe, Jerun Dajselblum, oglasio se s porukom da pregovori sa Grčkom ponovo teku, ali da moraju biti predstavljeni dodatni detalji vezani za grčki paket planiranih reformi.

„Pregovori ponovo teku i mogu da kažem da sam oprezno optimističan„, izjavio je Dajselblum na holandskoj televiziji RTL Z.

Kako podsjeća Frans pres, Grčkoj je očajnički potrebna posljednja tranša od oko sedam milijardi evra iz paketa pomoći ukupne vrijednosti do 240 milijardi evra, ali zvanični Brisel odbija isplatu te rate sve dok zvanična Atina ne dostavi novi paket reformi za pomoć grčkoj ekonomiji.

Merkel: Grčkoj potrebne strukturne reforme

Njemački kancelar Angela Merkel rekla je poslije sastanka sa grčkim premijerom Aleksisom Ciprasom da su Grčkoj potrebne strukturne reforme i čvrst budžet kao temelj za povratak u privredni rast.

„Želimo snažnu Grčku, koja ostvaruje privredni rast i u kojoj je smanjena nezaposlenost, naročito među mladima“, rekla je Merkelova poslije razgovora u Berlinu.

Ona je dodala da nije na Njemačkoj da procjenjuje grčki prijedlog reformi, već da tu ulogu ima evrogrupa kao cjelina.

Merkelova je rekla da je na sastanku bilo riječi o „fondu za budućnost“.

Njemački kancelar napomenula je da je njena zemlja svjesna teškoća koje supostojale u Grčkoj tokom Drugog svjetskog rata i nacističke okupacije, ali da je pitanje isplate ratne odštete zatvoreno sa političkog stanovišta.

Članice evrozone zatražile su ranije od Grčke da dostavi prijedlog reformi koje namjerava da provede, da bi dobila novu tranšu finansijske pomoći.

Šulc: Sporazum Grčke sa evrozonom ove sedmicePredsjednik Evropskog parlamenta Martin Šulc očekuje da će Grčka postići sporazum sa svojim partnerima u evrozoni u cilju dobijanja finansijskih sredstava u narednih sedam dana.

„Mislim da će do kraja sedmice biti postignut sporazum koji će biti dovoljan za oslobađanje najhitnijih finansijskih sredstava“, rekao je Šulc u intervjuu italijanskom listu „Republika“.

On je dodao da bi Grčka tada imala „ne više od tri mjeseca“ da predstavi „kredibilan, detaljan i konačan plan“.

Grčka je obećala da će predstaviti novi paket reformi za svoju posustalu privredu do narednog ponedjeljka kako bi dobila novu pomoć od svojih povjerilaca i izbjegla bankrotiranje, što bi moglo da rezultuje napuštanjem evrozone.

Soros: Polovične šanse da Grčka napusti evrozonu

Šanse da će Grčka napustiti evrozonu trenutno su 50 odsto, smatra američki milijarder i investitor Džordž Soroš.

„Kako god okrenete, Grčka gubi, a najbolje što može da se dogodi je da se bukvalno jedva provuče kroz krizu. Grčki problem već dugo postoji i sve strane ga od početka tretiraju na pogrešan način“, rekao je Soroš u intervjuu za agenciju Bloomberg.

Ukoliko pregovori grčke vlade i institucija koje finansiraju grčku privredu, Evropske komisije, Evropske centralne banke i Međunarodnog monetarnog fonda, budu neuspješni, Grčka bi mogla biti primorana na izlazak iz evropske monetarne unije, rekao je Soroš.

„Može to da se odlaže unedogled, da se otplaćuju kamate bez smanjenja duga, ali u međuvremenu neće biti primarnog budžetskog suficita jer će Grčka potonuti“, smatra investitor.

„Trenutno smo na prekretnici i mogu da zamislim obe mogućnosti“, dodao je on.

Grčka je obećala da će do idućeg ponedjeljka predstaviti paket planiranih reformi za pomoć ekonomiji, u pokušaju da obezbijedi podršku kreditora i izbjegne bankrot. (Agencije)