BANJALUKA – Banjalučko preduzeće “Čajavec – Profesionalna elektromehanika” (PREM) moglo bi ostati bez poslova vrijednih više stotina hiljada maraka za vojnu industriju Srbije zbog blokade bankarskih računa od strane Poreske uprave RS.

Blokada računa je uslijedila po nedavnoj odluci Vlade RS da pet posrnulih preduzeća namjenskog pogona “Čajavca” pokuša oživjeti kroz stečajnu reorganizaciju kojom bi se spojili u jednu novu perspektivnu firmu sa 60 radnika.

U Upravi “Čajavec PREM-a” podržavaju plan Ministarstva industrije i Vlade RS, ali ističu potrebu da im se u najskorijem roku deblokiraju računi kako bi mogli ugovoriti vrijedne poslove i nesmetano nastaviti s radom.

Čedo Jeličić, direktor “Čajavec PREM-a”, ističe da su pred sklapanjem ugovora sa fabrikom “Utva” iz Pančeva o učešću u proizvodnji školsko-trenažnih aviona lasta u vrijednosti od 20.000 dolara po letjelici.

On kaže da je “Utva” krajem prošle godine prihvatila ponudu PREM-a za prodaju tražene elektromehaničke opreme i specijalnih sistema za pokretanja zakrilca na krilu aviona lasta, pristajući i na avansno plaćanje. Pančevačka fabrika, ukazuju u “Čajavcu”, traži da im se što prije isporuči prvi set opreme zbog čega bi ugovor mogao biti sklopljen do kraja ovog mjeseca.

“Imajući u vidu da je ‘Utva’ sa Vojskom Srbije sklopila ugovor i krenula u serijsku proizvodnju desetina aviona lasta, na kojima bismo po letjelici zarađivali oko 20.000 dolara, lako je zaključiti koliki bismo značajan prihod ostvarili, odnosno koliko bismo izgubili ako ne uđemo u taj posao. S tim poslom bismo, takođe, broj zaposlenih radnika sa sadašnjih 12 mogli povećati na 30″, naglašava Jeličić.

On napominje da je “Čajavec PREM” dugogodišnji i pouzdan poslovni partner pančevačke fabrike aviona, navodeći da su u prvom polugodištu 2010. učestvovali u njihovim izvoznim poslovima za Irak.

Banjalučka fabrika u 2011. računa na učešće i u drugom vojnom programu Srbije – remontu tenkova M-84 u Kuvajtu, na kojema bi, takođe, prema riječima Jeličića, mogli prihodovati po 20.000 dolara po vozilu.

“Zbog svega ovoga neophodno je da nam se u procesu stečaja omogući nastavak rada i to je naš jedini zahtjev. Ako bismo zbog blokade računa prestali s radom makar na dva mjeseca, srbijanski partneri bi našli druge dobavljače i naši poslovi bi vjerovatno bili bespovratno izgubljeni”, ukazuje Jeličić.

U Ministarstvu industrije, energetike i rudarstva RS kratko su kazali da će razmotriti svaki opravdan zahtjev preduzeća za deblokadu računa koji bi za cilj imao nastavak privrednih aktivnosti i zadržavanje uposlenosti radnika.

Stabilizacija počela 2008.

Vlada RS je krajem 2010. dala saglasnost Poreskoj upravi da, kao jedan od najvećih povjerilaca, pokrene stečaj “Čajavčevih” preduzeća – “Specijalni uređaji”, “Mjerno-detektorski uređaji”, “Profesionalna elektromehanika”, “Prostorna tehnika” i “Telekomunikacije i elektronika”.

Preduzeće “Čajavec – Profesionalna elektromehanika” iz poslovne krize, u kojoj se godinama nalaze skoro sve firme tog nekadašnjeg giganta, počelo se izvlačiti sredinom 2008, od kada počinje redovno isplaćivati plate radnicima, a od sredine prošle godine i doprinose. U Upravi preduzeća kažu da im najveću smetnju, zbog kojih im je Poreska uprava i blokirala račune, prave “stari” neizmireni dugovi prema državi od 1,2 miliona KM.

Izvor Agencije