BANJALUKA – Svega desetak dana pred novu budžetsku godinu nema iskristalisanog stava hoće li se privremeno finansiranje zajedničkih institucija nastaviti i 2012. godine, ili će se ostvariti crne prognoze da će finansijski sistem u cijeloj BiH od 1. januara biti paralisan.

Paralelno s politizacijom pitanja budžeta od strane Sarajeva, stigla su upozorenja iz Banje Luke da nije isključena opcija da Srpska povuče saglasnost za formiranje jedinstvene uprave za poreze, nakon čega bi RS uspostavila vlastito preduzeće za prikupljanje indirektnih poreza.

Budući da je ova godina protekla tako što je kvartalno produžavano privremeno finansiranje, s obzirom na to da je posljednji budžet usvojen 2010. godine, pojavila su se sukobljavanja oko toga može li se drugu godinu zaredom nastaviti s privremenim finansiranjem.

Iz Uprave za indirektno oporezivanje BiH stigla su upozorenja da će sistem u cijeloj BiH biti paralisan ako ne bude dogovora o okviru budžeta.

– Odluku o tome hoće li ili neće biti raspodjele prihoda s Jedinstvenog računa Uprave za indikretno oporezivanje BiH može donijeti jedino Upravni odbor te institucije, u kojem sjede tri ministra finansija i tri eksperta, a ne menaždment – ocjena je nadležnih. Prema nekim saznanjima, izvjestan scenario jeste i da se postigne politički dogovor o budžetu BiH za ovu godinu, na nivou onoga koji je potrošen, kako bi na osnovu toga, bila donesena odluka o privremenom finansiranju i za narednu godinu, odnosno za prvi kvartal 2012. godine. Nadležni su objasnili da je nejasno zašto rukovodstvo te institucije, koje ima birokratsku ulogu, upozorava da će sistem u BiH od 1. januara biti paralisan, jer, kako su naveli u UIO BiH, neće biti raspodjele prihoda od indirektnih poreza, koji čine glavnu stavku u svim budžetima u BiH. Kažu da bi takva predviđanja mogla dovesti do eskalacije problema i povlačenja saglasnosti od strane Republike Srpske na formranje te institucije, nakon čega bi uslijedila uspostava vlastite uprave na nivou RS. Takav scenario najavio je predsjednik Republike Srpske, Milorad Dodik. Iako pojedini krugovi u Sarajevu tvrde kako se u OHR, na zahtjev pojedinih ambasadora, razmišlja o nametanju budžeta, prema saznanjima "Fokusa" o tome uopšte nije bilo riječi na posljednjem Savjetu za implementaciju mira u BiH.

– Zapravo, bilo je samo razmišljanja da li bi se trebala donijeti odluka, da privremeno finansiranje može trajati sve do usvajanja novog budžeta, dakle i nekoliko godina i to na bazi onog budžeta koji je posljednji usvojen. Time bi se otklonila nedorečnost zakonskog rješenja, budući da nigdje eksplicitno nije ograničeno koliko godina zaredom može trajati privremeno finansiranje. Ipak, mnogo je stavova koji su na stanovištu da mandat OHR po bilo kojem osnovu, nije da se bavi budžetom, bilo da ga nametne, ili da otklanja zakonske nedorečenosti – saznaje "Fokus" od dobro obaviještenog izvora bliskog diplomatskim krugovima u Sarajevu.

Zoran Tegeltija, ministar finansija RS, rekao je da je UIO BiH izvršni organ vlasti u BiH i da nema pravo tumačiti političke odluke.

– Pogotovo nema pravo tumačiti odluke vezano za budžet, jer se zna ko je u BiH nadležan za donošenje takvih odluka. Od UIO BiH očekujem da se ponaša u skladu sa zakonom, a nikako da daje politička tumačenja pojedinih pitanja. Onaj ko treba da se bavi tom vrstom posla, to će već uraditi. UIO BiH treba da bude dio rješenja u BiH, nikako da se svojim komentarima svrstava na jednu stranu po pitaju budžeta BiH – rekao je Tegeltija.

Ministar finansija RS rekao je da rješenje iz ove situacije treba da nađe Predsjedništvo BiH, Savjet ministara i Parlamentarna skupština BiH.

– To su relacije koje će donijeti rješenje, a nikako UIO BiH. Oni ne mogu tumačiti hoće li doznačavati sredstva s Jedinstvenog računa, ili neće. Njihovo je da izvršavaju odluke, a nikako da ih tumače – rekao je Tegeltija.

Odgovarajući na pitanja šta ukoliko ne dođe do usaglašavanja budžeta, Tegeltija kaže da su to samo pretpostavke, ali da neusvajanje budžeta ne podrazumijeva da sve ne može dalje da funkcioniše.

– Oni koji ne žele rješenje, traže izgovor da se nešto ne uradi. Oni kojima je stalo da se rješenje nađe, uvijek se potrude da se rješenje pronađe. Činjenica je da u BiH postoji mnogo onih koji ne žele rješenje, pa prizivaju vještačke krize – rekao je Tegeltija.

Sve u rukama politike

Vladimir Trifković, član Upravnog odbora UIO BiH, kaže da se zakoni donose kada se političari dogovore, pa je i po ovom pitanju sve stvar političkog dogovora. Odgovarajući na pitanje šta u slučaju da političkog dogovora ne bude, odnosno hoće li stati isplata novca s Jedinstvenog računa, Trifković kaže da život mora teći pa će se morati naći način da se riješi ovo pitaje.

– Ne možemo mi sada reći neće ništa funkcionisati. Nešto se mora napraviti, ali sve je opet u rukama politike, bez obzira na struku – rekao je Trifković.

Izvor Agencije