BANJALUKA – Ministarstvo industrije, energetike i rudarstva i Ministarstvo finansija RS pokušaće da nađu realno rješenje za nabavku sredstava potrebnih za pokretanje proizvodnje i novo zapošljavanje u banjalučkom preduzeću “Jelšingrad”, izjavio je ministar industrije, energetike i rudarstva Željko Kovačević.

Kovačević je tokom sastanka sa predstavnicima Fabrike alatnih mašina (FAM) “Jelšingrad” i stečajnim upravnikom Aleksom Nježićem naglasio da je Vlada RS pokazala želju da sačuva djelatnost ovog preduzeća, koje ima tradiciju i ugled u metaloprerađivačkoj industriji, time što se pojavila kao kupac imovine stečajnog dužnika, saopšteno je iz Ministarstva.

“Vlada RS ispunila je svoj dio obaveza koji prethodi uknjižavanju imovine, ali još nisu stvoreni uslovi da preuzme imovinu i osnuje novo privredno društvo bez ikakvih tereta”, naveo je Kovačević, dodajući da je interes Vlade da se što prije pokrene proizvodnja, a zatim i pronađe strateški partner, čime bi se dugoročno riješilo pitanje opstanka “Jelšingrada”.

On je podsjetio da se stečajni postupak odvija u okvirima nezavisnog sudstva, te da na tok i isplate utvrđene po zakonu ne mogu uticati ni Ministarstvo ni Vlada RS, ali će Ministarstvo industrije, energetike i rudarstva i Ministarstvo pravde RS apelovati da sud ubrza i okonča ove procese.

Kovačević je dodao da Vlada RS očekuje od stečajnog suda i stečajnog upravnika da ubrzaju proces i pokrenu inicijative kojima će biti stvoreni uslovi da Vlada preuzime imovinu ovog preduzeća. “Rješavanje pitanja prava povezivanja staža bivših radnika biće predmet razgovora na sastanku koji će biti održan u najkraćem roku u Ministarstvu rada i boračko-invalidske zaštite, uz prisustvo predstavnika Fonda PIO”, zaključio je Kovačević.

Sastanak je održan na inicijativu bivših radnika ovog preduzeća, koji su u zahtjevu za sastanak istakli pitanja pokretanja proizvodnje, povezivanja radnog staža i rješavanje isplate opšteg isplatnog reda.

Predstavnik Vlade RS u vezi sa stečajnim postupkom u “Jelšingradu” Mirko Danilović rekao je da se u tom preduzeću može pokrenuti proizvodnja uz minimalnu finansijsku podršku od 100.000 KM , dok je za kompletnu revitalizaciju ovog preduzeća neophodno obezbijediti milion KM.

“Proizvodnja u `Jelšingradu` može se pokrenuti uz uslov da se registruje novo privredno društvo i da se obezbijede osnovna inicijalna sredstva”, rekao je Danilović novinarima nakon današnjeg sastanka bivših radnika ovog preduzeća u prostorijama fabrike.

Danilović, kojeg je Vlada RS imenovala da vidi kakvo je stanje o preuzimanju preduzeća, rekao je da je njegov zadatak bio da uveže stečajni postupak sa oživljavanjem proizvodnje, i istakao da je taj posao uspješno obavljen izradom projekta sanacije infrastrukture i proizvodnih kapaciteta ovog preduzeća.

Stečajni upravnik u ovom preduzeću Aleksa Nježić rekao je novinarima da, zbog hipotekatnih problema, Vlada RS još ne može preuzeti imovinu preduzeća, a zbog nedostatka novca još nije moguće pokrenuti proizvodnju u “Jelšingradu”.

Nježić je rekao da je za zaključenje stečaja u “Jelšingradu” potrebno da se namire povjerioci, unovči imovina i podijele sredstva.

“Trenutno smo u situaciji da možemo podijeliti svega 900.000 KM, 2,7 miliona KM nam je zarobljeno i rezervisano zbog hipotekarnih tužbi koje su podnesene u stečaju”, naglasio je Nježić.

Nježić je rekao da će narednih dana u Službenom glasniku RS biti objavljen konačni diobni bilans u kojeg će imati pravo uvida hipotekati i povjerioci.

On je rekao da pokretanje proizvodnje u “Jelšingradu” nema bilo kakve veze sa namirivanjem povjerilaca.

Predstavnik bivših radnika FAM “Jelšingrad” Nedo Nikodinović poručio je Vladi i institucijama RS da je proizvodnja u ovom preduzeću spremna i da mora započeti.

“Mi želimo da se u `Jelšingradu` ponovo upale mašine i krene sa proizvodnjom, da našim prugama vagoni izvoze naše proizvode”, rekao je Nikodinović novinarima.

Nikodinović je dodao da trenutno nema većih prepreka za pokretanje proizvodnje u ovom preduzeću, izuzev davanja određene “finansijske injekcije”.

On je rekao da FAM “Jelšingrad” već ima ugovoren posao sa jednim njemačkim kupcem, a riječ je o proizvodnji jedne alatne mašine za čiju izradu bi bilo angažovano oko 50 radnika.

Nikodinović je rekao da je za uvezivanje radnog staža radnicima ovog preduzeća potrebno obezbijediti oko četiri miliona KM, dok dugovanja za plate iznose 2,4 miliona KM.

On je naveo da je u vrijeme otvaranja stečaja u “Jelšingradu” na evidenciji zaposlenih bilo 700 radnika, dok je stvarno radilo njih 300. Prije rata ova fabrika je zapošljavala 2.200 radnika .

Bivši radnici su usvojili zaključak da bude upućen dopis premijeru i predsjedniku RS u kome će stajati da proizvodnja u ovom preduzeću mora biti pokrenuta i pod hitno povezan radni staž.

Vlada RS je 14. oktobra prošle godine za 8.263.620 KM kupila cjelokupnu imovinu FAM “Jelšingrad” Banjaluka, na drugoj ponovljenoj licitaciji u Okružnom privrednom sudu Banjaluka.

Izvor Agencije